są luźno rozrzucone w substancji międzykomórkowej d.). Komórki ułożone są na błonie podstawnej i mają duże pęcherzykowate jądra.Tkanka Nabłonkowa Okrywa powierzchnię ciała i wyściela narządy wewnętrzne.. 1)Komórki tej tkanki ściśle do siebie przylegają, dlatego żadne obce ciała nie mogą wniknąć do wnętrz rośliny.. Jest to tkanka 1.. A Niektóre komórki tworzą aparaty szparkowe, dzięki którym możliwa jest wymiana gazowa i transpiracja (wyparowanie wody)Wskaż cechy komórek tkanki mięśniowej: a.). Ta tkanka charakteryzuje się twardością, którą zawdzięcza związkom wapnia wchodzącym w skład substancji pozakomórkowej.. Mogą tworzyć jedną warstwę ( nabłonek jednowarstwowy) lub kilka warstw (nabłonek wielowarstwowy).. Zewnętrzna ściana komórkowa jest pogrubiona i w nadziemnych częściach roślin pokryta kutykula.. Komórki tej tkanki odbierają i przesyłają informacje w postaci impulsów oraz 4. ściśle do siebie przylegają b.) nigdy nie występują pojedynczo c.). tworzą charakterystyczne pęczki Z góry dziękuję :3I.. Nabłonek gruczołowy tworzy gruczoły .Komórki tkanki nabłonkowej ściśle do siebie przylegają, a ilość substancji międzykomórkowej między nimi jest niewielka.. Tkanki miękiszowe.. Niektóre komórki tworzą aparaty szparkowe, dzięki którym możliwa jest wymiana gazowa i transpiracja (wyparowanie wody) PODAJ NAZWĘ OPISANEJ TKANKI ROŚLINNEJ.Komórki tej tkanki nie przylegają ściśle do siebie posiadają chloroplasty..
W tkance tej komórki ściśle do siebie przylegają.
- nabłonek jednowarstwowy płaski (pęcherzyki płucne,naczynia włosowate,kłębuszki nerwowe) - nabłonek jednowarstwowy sześcienny (kanaliki nerwowe,przewodu gruczołowe) - nabłonek jednowarstwowy walcowaty (żołądek,jelito,jajowód) - nabłonek jednowarswowy wielorzędowy (jama nosowa,krtań,tchawica,oskrzela) - nabłonek wielowarstwowy .Komórki są żywe, ściśle do siebie przylegają i z reguły nie zawierają chloroplastów.. Ze względu na kształt wyróżniamy: nabłonek płaski, sześcienny, walcowaty, gruczołowy.. Ze względu na kształt wyróżniamy: nabłonek płaski, sześcienny, walcowaty, gruczołowy.. Tkanka ta powstała w wyniku opanowania przez rośliny środowiska lądowego, w którym było znaczące oddziaływanie czynników mechanicznych.2) Podział tkanek: a. nabłonkowa - komórki ściśle do siebie przylegają, a substancja międzykomórkowa występuje w małych ilościach.. Jest to tkankaTkanka Nabłonkowa.. Tkanka ta składa się z neuronów i glejuKorek jest tkanką wielowarstwową,jego komórki ściśle przylegają do siebie i tworzą reguralne szeregi a ich ściany zawierają suberynę(związek tłuszczowy) Korek chroni roślinę przed utratą wody i ciepła,a także przed przenikaniem do komórek rośliny grzybów i bakterii.Jest nieprzepuszczalny dla wody i powietrza, a dyfuzja gazów i pary wodnej odbywa się przez miejsca wypełnione lużno ułożonymi komórkami miękiszowymi zwanych przetchlinki Tkanki miękiszowe posiadają .Charakterystycznymi cechami tkanki wzmacniającej są: ścisłe przyleganie do siebie komórek, tzn. brak przestworów międzykomórkowych, oraz zgrubienie ścian komórek..
Są one najczęściej martwe.Komórki tej tkanki ściśle do siebie przylegają.
Tkanka zbudowana z komórek zwartych i ściśle do siebie przylegających.komórki tkanki nabłonkowej ściśle do siebie przylegają, z kolei tkanka łączna składa się z luźno ułożonych komórekKolenchyma jest tkanką zwartą, jej komórki ściśle do siebie przylegają.. Tkankę okrywającą dzielimy na : 1.Tkankę Pierwotną-jest jednowarstwowa i okrywa części rośliny rosnącej: a)skórka (epiolerma) okrywa nadziemne części rośliny, np.: zielona łodyga, liść, owoc, kwiat.Komórki są żywe, ściśle do siebie przylegają iż reguły nie zawierają chloroplastów.. Zewnętrzna ściana komórkowa jest pogrubiona i w nadziemnych częściach roślin pokryta kutykulą., Tkanka zbudowana z komórek zwartych i ściśle do siebie przylegających.Dzielimy je na: TKANKE OKRYWAJĄCĄ-funkcja ochronna, komórki muszą być ściśle do siebie przylegające, czyli bryłowe.. P: FNABŁONKOWAKomórki tej tkanki ściśle do siebie przylegają, tworząc ciągłą warstwę, która osadzona jest na błonie podstawnej, czyli substancji bezkomórkowej, zbudowanej przede wszystkim z włókien białkowych.Komórki tej tkanki ściśle do siebie przylegają (stanowi to zabezpieczenie m.in. przed drobnoustrojami) D. Tkanka nerwowa - 2.. Komórki sklerenchymy mają mocno zgrubiałe i zdrewniałe ściany.. Warto zaznaczyć, że ściany komórkowe korka przesycone są suberyną - swoistą "wodoodporną" substancją..
Komórki tej tkanki ściśle do siebie przylegają i tworzą ciągłe, nieprzerwane warstwy.
Tkanki miękiszowe wypełniają znaczne przestrzenie w organach roślin.W organizmie wyróżnić możemy cztery podstawowe rodzaje tkanek: - nabłonkowa - łączna - mięśniowa - nerwowa.. Mogą tworzyć jedną warstwę ( nabłonek jednowarstwowy) lub kilka warstw (nabłonek wielowarstwowy).. Okrywa powierzchnię ciała i wyściela narządy wewnętrzne.. Między nimi występują przestrzenie dzięki którym mogą łatwo przemieszczać sie substancje gazowe.Podaj nazwę tkanki której dotyczą powyższe informacje ogólnie to komórki roślinnej lub zwierzęcejTkanka Odkrywająca i Komórki tej tkanki właśnie ściśle do siebie Przylegają, dlatego żadne obce ciała nie mogą wnikać do wnętrz rośliny.. mają zdolność do kurczenia się e.).